Aort ve Mitral Kapak Cerrahisi

Aort ve mitral kapaklar; kalbin odacıkları arasında yer alan kan akışını düzenlemekle fonksiyonel kapaklardır. Temiz kan vücuda kalbin sol tarafında pompalanır ve bu bölgede aort ve mitral kalp kapakları bulunmaktadır.

Kalp kapak hastalıkları genellikle aort ve mitral kapaklarda görülmektedir. Son yıllarda ise kalp kapak cerrahisi alanı oldukça gelişmiş ve ameliyatlardan başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kalp kapaklarında darlık (stenoz) gelişebilmektedir. Kalp kapaklarında bulunan lifletlerin kalınlaşması ya da deformasyona uğraması sonucunda gelişmektedir. Bu problem yeterli kan akışının sağlanamamasına neden olmaktadır.

Stenozun yanı sıra mitral yetmezlik de en sık yaşanan kalp kapak hastalıklarındandır. Enfeksiyon, doğumsal faktörler, romatizmal hastalıklar ya da koroner yetersizlik sonucunda gelişebilmektedir.

Nefes darlığı, kalp ritminde bozukluk, çarpıntı, bacaklarda şişlik, sırt üstü yatmakta zorluk yaşanması gibi durumlarda hekime başvuran hastalarda mutlaka kalp kapaklarının ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Ekokardiyografi ile tanı konulabilen söz konusu problemin tedavisinde cerrahi yöntemler başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir.

Aort ve mitral kapak cerrahisi; kalp kapaklarının değiştirilmesi (replasman) ya da tamir edilmesi (rekonstrüksiyon) disiplinine dayanmaktadır.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz