Abdominal Aort Anevrizması

Abdominal aort anevrizması; hastanın yaşamını tehdit eden ciddi bir hastalıktır. Kalbimizden çıkan ve vücudumuza kan götüren ana damar olan aort damarının karın boşluğunda genişlemesi; abdominal aort anevrizması adını alır. 2 ila 2,5 santimetre olması gereken aort damarının çapının 4 santimetrenin üzerine çıkması durumunda aort anevrizmasından söz edilebilmektedir.

İleri yaş, sigara kullanımı ve hipertansiyon probleminin risk faktörü olduğu abdominal aort anevrizmasında tanı; ultrasonografi ve tomografi yöntemleri ile konulabilmektedir. Abdominal aort anevrizması kontrol altına alınmadığında ve tedavi edilmediğinde belirli bir çapa ulaşacak ve patlayacaktır. Bu durumda ise hastanın ölme ihtimali oldukça yüksektir. Ailesinde anevrizma problemi olan, sigara kullanan ve hipertansiyon problemi yaşayan kişilerin rutin kontrollerini aksatmaması; problemin erken tanısı açısından oldukça önemlidir.

Abdominal aort anevrizmasında tedavi günümüzde endovasküler tamir yöntemi ile uygulanmaktadır. Söz konusu yöntemle hastalar ameliyattan 1 – 2 gün sonra taburcu olabilmekte ve 1 hafta içerisinde ise normal yaşamına dönüş yapabilmektedir.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz