Carotis Cerrahisi

Carotis cerrahisi halk arasında şah damarı ameliyatları olarak da tanımlanmaktadır. Şah damarında oluşan kabarcıklar beyne giden kan akışını engelleyebilmekte; pıhtı atmasına ve felç problemine yol açabilmektedir. Tıp literatüründe carotis olarak tanımlanan şah damarında söz konusu problemlerin giderilmesi amacı ile aterosklerotik plak çıkarılmakta ve bu işlem carotis cerrahisi olarak adlandırılmaktadır. Carotis cerrahisi; beyne giden kan akışını düzenleme, pıhtı atması ve felç gibi ciddi problemlerin yaşanmasına engel olmak için uygulanmaktadır.

Şah damarında yaşanan problemler; ileri yaş, hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara tüketimi, obezite, hareketsizlik ve genetik faktörler nedeni ile açığa çıkabilmektedir. Bu nedenle ideal kilo korunmalı, hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli, sigara tüketimine son verilmeli, diyabet ve hipertansiyon gibi problemler kontrol altına alınmalıdır.

Şah damarında yaşanan tıkanıklık, bilinçte bulanıklık, ani baş dönmesi, denge kaybı, görme kaybı, yutma güçlüğü, ani baş ağrısı ve aniden ortaya çıkan zihinsel problemler ile belirti vermektedir. Söz konusu belirtilerin biri ya da birkaçının yaşanması durumunda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Carotis cerrahisi günümüzde lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Yaklaşık 1 ila 1,5 saat süren işlemin alanında tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz