Kronik Venöz Yetmezlik, Varis

Kronik venöz yetmezlik halk arasında varis olarak tanımlanmakla birlikte toplardamarlardaki kanın kalbe geri gönderilmesini sağlayan kapakçıkların bozulması sonucu gelişen bir hastalıktır. Toplumun büyük bir bölümünde görülen venöz yetmezlik; derin, yüzeyel ve birleştirici toplardamarlarda görülebilmektedir.

Kronik venöz yetmezlik ilk evrede yüzeyel varisler şeklinde başlamaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ise damarlarda kan gölleşmesi sebebi ile varis ülserine kadar ciddi problemler yaşanabilmektedir.

İlerleyici özelliği bulunan kronik venöz yetmezlik; yüzeyel damarlarda başlamakta, derin damarlara doğru ilerlemektedir. Bacak ağrısı ve ciltte bozulma ile belirti vermektedir. Ciltte bozulma ya da ülser problemi yaşanmadan kronik venöz yetmezlikten bahsetmek ise mümkün değildir.

Kronik venöz yetmezlik problemi genellikle ihmalden kaynaklanmaktadır. Uzun yıllardır tedavi edilmeyen varisleri olan hastalarda daha çok görülen bu problemin tedavisi hem doktor hem de hasta açısından oldukça zorlu olmaktadır.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz